Rowerowe podróże małe i duże….
Rowerowe podróże małe i duże
Większość dorosłych ma następujący obraz współczesnej polskiej młodzieży: Młodzi ludzie to ci, którzy spędzają czas przed ekranami smartfonów i komputerów. Mają trudności w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów z drugim człowiekiem. Są mało aktywni fizycznie. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Bychlewie są zaprzeczeniem tych opinii… Dlaczego?
Koniec maja przywitał wyjątkowo wakacyjną pogodą, która zachęcała do aktywnego spędzania czasu. W poniedziałek 29. maja, grupa uczniów klasy VIII a, pod opieką pań Eweliny Gajdy, Alicji Dąbrowskiej i wychowawczyni Moniki Błaszczyk, wyruszyła na trzydniową wycieczkę rowerową. Wyprawa łączyła ze sobą aktywny wypoczynek, poznanie historii i kultury Ziemi Łódzkiej. Uczestnicy pokonali w sumie ok. 100 km. Baza noclegowa znajdowała się w miejscowości Grotniki, niedaleko Zgierza. Uczniowie mieli możliwość spędzenia kilku dni w warunkach, w jakich w PRL wypoczywali ich rodzice i dziadkowie. Ograniczony dostęp do sieci komórkowych, skromne warunki bytowe pozwoliły na pobudzenie kreatywności. Młodzież spędzała czas na wspólnych grach i zabawach, rozmowach przy ognisku,zwiedzaniu okolicy. Do każdego miejsca trzeba było dotrzeć rowerem. Odwiedzono m.in. grób muzyka Krzysztofa Krawczyka. Aktywności fizycznej i integracji sprzyjał czas spędzony nad jeziorem Linda. Wyjątkowo zaskakującą atrakcją była Dolina Skrzatów w Chociszewie nad Bzurą. Dolina Skrzatów to magiczny Park Skrzacich Opowieści, Figur i Ekspozycji. Położona jest w Chociszewie. To malownicze miejsce otoczone lasami i polami pełnymi saren, dzików i jeleni. W Ziemiance przy obrośniętej mchem palisadzie mieszka Skrzatolog. Do krainy Skrzatów (nie krasnoludków) wprowadza on wyłącznie tych, którzy są w stanie oderwać się od szarej rzeczywistości i przeżyć przygodę. W Dolinie Skrzatów można zobaczyć dziesiątki figur, domów, skrzętnie ułożonych uliczek, mostków, drabinek, ożywianych opowieścią Skrzatologa i jego pochłoniętej pasją rodziny. Jest to Kraina z dziecięcych marzeń, słowiańskich baj, stworzona przez ludzi z pasją, o której opowiadają i zarażają miłością do historii, natury tworzenia. Opowieść o Skrzatach, to tradycja i filozofia słowiańskich plemion, wiedźm i wiedźminów. To historia Skrzatologa odkrywana na nowo w starej osadzie, gdzie czas stanął, by każdy mógł odpocząć. To świat, w którym każdy zostaje kreatorem, bez względu na wiek. Skrzaty dzielą się się tam swoją wiedzą, historią ich długiego życia… jego sensem. Dzięki nim można dowiedzieć się na przykład, że Wiedźma, to kobieta, która dużo wie…
Ta trzydniowa wyprawa rowerowa pozwoliła na aktywne spędzenie czasu, zmierzenie się z samym sobą, sprawdzenie swoich umiejętności, wytrzymałości fizycznej, stosowanie przepisów ruchu drogowego w praktyce. Pokazała, że można na siebie liczyć, a czas bez zasięgu jest bezcenny dla rozwijania relacji z drugim człowiekiem. Mimo, iż uczniowie klasy ósmej kończą szkołę wielokrotnie pytali o termin kolejnej takiej wyprawy… Kto wie, być może to dobry pomysł na zjazd absolwentów.