Prawa dziecka w naszej szkole
Dla szkoły dziecko jest uczniem, który ma obowiązek przestrzegać zapisów Statutu Szkoły i jej regulaminów. Uczeń i nauczyciel nie mają równych praw, każdy z nich ma swoje prawa należne z racji pełnionej roli społecznej. Należy pamiętać o przestrzeganiu tych praw w codziennym życiu szkoły oraz o tym, że prawa przysługują każdemu człowiekowi niezależnie od jego obowiązków. Nie istnieje jeden spójny katalog praw ucznia, nie ma go w całości w żadnym akcie prawnym. Katalog takich praw można zebrać na podstawie tych, które mieszczą się w koncepcji praw człowieka. Normy prawne, które chronią ucznia znajdują się w dokumentach oświatowych, a zwłaszcza w ustawie o systemie oświaty ze szczegółowymi jej rozporządzeniami, w wielu dokumentach państwowych, np. w Konstytucji RP, w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka oraz w dokumentach międzynarodowych takich jak Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Konwencja o Prawach Dziecka.
Nasza szkoła stwarza warunki do respektowania praw dziecka, praw ucznia oraz tworzy warunki do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły i środowiska pozaszkolnego.
W tym roku szkolnym p. Ewelina Gajda, Anna Suchecka i Kinga Strzebiecka podjęły się zorganizowania praw dziecka.
Uczniowie klas 1-3 przygotowywali plakaty na temat wylosowanego prawa dziecka oraz uczestniczyli w zajęciach na temat praw.
Klasy starsze tj. 4-8 mieli trudniejsze zadanie, ponieważ musieli nagrać filmik i reportaż na podstawie wylosowanego prawa dziecka. Do nagrania reportażu posłużył sprzęt wykorzystany w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Pani Ania Suchecka precyzyjnie zebrała wszystko w całość i powstał film „prawa dziecka”. Uczniowie mieli nie lada zadanie, aby wspólnie opracować scenkę, choreografię, przełamać nieśmiałość.
Na sam koniec klasy pięknie odśpiewały piosenkę „Prawa dziecka”. Mamy nadzieję, że uczniowie będą pamiętać o prawach, ale też i obowiązkach wynikających z roli ucznia, dziecka- rodziców, Polaka oraz człowieka.