Niezwykłe spotkanie z literaturą i kulturą Słowian. Wspólne czytanie „Dziadów” A. Mickiewicza.
Listopad to miesiąc zadumy, refleksji, nostalgii i zarazem doskonały czas na sięganie do korzeni, kultywowanie dawnych zwyczajów. Jednym z nich jest prasłowiański obrzęd dziadów, opisany przez naszego wieszcza Adama Mickiewicza w dramacie „ Dziady” cz. II. Już po raz drugi odbyło się w naszej szkole niezwykłe wydarzenie- wspólne, wieczorne czytanie wspomnianego dzieła. Uczniowie, nauczyciele, absolwenci, rodzice, przyjaciele szkoły, zaproszeni przez nauczycielką języka polskiego, p. Monikę Błaszczyk, spotkali się, by pochylić się nad książką i wspólnie poddać się nastrojowi tajemniczości i grozy. W sali rozświetlonej blaskiem świec działy się „ dziwy w niebie i na ziemi, o których nie śniło się naszym filozofom”. Poznano historię Józia i Rózi, nieludzkie postępowanie Widma Złego Pana, powody „zawieszenia” pasterki Zosi miedzy niebem a ziemią…
W powietrzu unosił się zapach chleba, pieczonych jabłek, orzechów, którymi karmiono niegdyś dusze przybyłe z zaświatów. Nie zabrakło elementów ludowych i chrześcijańskich, o które zadbała przede wszystkim p. Katarzyna Skura z rodziną. W sali pojawił się m.in. piękny krzyż, wykonany specjalnie na tę okoliczność. Wspólną lekturę urozmaiciła niezwykle inspirująca prezentacja Pani Doroty Dorawy na temat karaboszek- obrzędowych masek. W ramach wydarzenia przeprowadzono również konkurs fotograficzno- literacki pt. „ Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”, który polegał na wykonaniu zdjęcia po zmroku i nadaniu mu wymyślonego przez siebie tytułu. Laureatką Nagrody Publiczności została Justyna Okraska z kl. VI, a Nagrodę Jury w składzie p. A. Suchecka, p. K. Skura zdobył Jan Szeler z kl. IV. Szczególne podziękowania należą się Panu Adrianowi Bączykowi za uwiecznienie wydarzenia, którego przebieg można zobaczyć klikając w poniższy link:
W wydarzenie zaangażowana była przede wszystkim klasa VII, VI, a także młodsze dzieci, dyrekcja szkoły, Panie Joanna Skura- Sądelska, Elżbieta Burda, nauczyciele wcześniej wymienieni oraz Beata Mróz, Jan Kaczorowski, Marzena Baran- Radwańska, inni. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za poświęcony czas, który ufamy, był dla wszystkich niezwykły, był bowiem czasem spędzonym przy wspólnej lekturze, która porusza ludzkie sumienia i przypomina o naszej bogatej i niezwykłej kulturze.