Wtorkowe czytanko … czyli poczytaj mi babciu, dziadku…
W każdy wtorek zapraszamy chętne babcie lub dziadków do poczytania naszym przedszkolakom ulubionych bajek i wierszy. Akcja czytania dzieciom została zapoczątkowana w ramach prowadzonej w przedszkolu innowacji pedagogicznej „Moja rodzina-moje wszystko” i mamy nadzieję, że pozostanie z nami na stałe.
Zabawy dydaktyczne jesiennymi skarbami
Jesienne dary co roku wykorzystujemy do zabaw dydaktycznych w przedszkolu. Nauka przez zabawę to najlepsza forma utrwalania wiadomości i ćwiczenia poszczególnych umiejętności u dziecka. Utrwalenie litery lub cyfry, nazywanie kolorów jesiennych liści i wprowadzenie do nauki czytania oraz klasyfikacja zbiorów i zabawy sensoryczne to jedne z wielu form ćwiczeń podczas zajęć przedszkolnych przy użyciu skarbów jesieni.
Szkoła do hymnu
W ramach akcji „Szkoła do hymnu” z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki również dołączyły się do akcji i o godz.11.11 odśpiewały 2 zwrotki hymnu narodowego. Każdy przedszkolak przyszedł w tym dniu ubrany na galowo i miał przypięty na sercu kotylion w barwach narodowych. Dzieci w ramach tematów „Mała i duża ojczyzna” poznały symbole narodowe i znają znaczenie słowa patriota. Nauczyły się również wiersza Władysława Bełzy pt.” Katechizm polskiego dziecka”. Przedszkolaki znają nazwę i stolice naszego kraju i główne rejony Polski.
Przedszkole w jesiennej szacie
Sala przedszkolaków w okresie jesiennym przybrała ciepłe barwy. Liście wirują po całej sali, a jesienne dary i zwierzęta umilają nam tutaj pobyt każdego dnia.
Zajęcia otwarte dla rodziców
Pod koniec października w grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców w ramach cyklicznych zajęć otwartych prowadzonej innowacji „Moja rodzina- moje wszystko”. Jesień to pora roku, która obdarza świat uroczymi darami, nie mogliśmy ich nie wykorzystać podczas twórczej pracy przedszkolaków. W tym dniu rodzice pomagali swoim pociechom w tworzeniu uroczych kasztanowo- żołędziowych ludzików i dyniowych lampionów.
Powstały takie prace jak : jeżyk, gąsienica, myszka, piesek, grzybek, małpka, miś, baranek, pająk, ślimak, nietoperz, pajacyk, motylek, kotek i bałwanek oraz urocze dyniowe lampiony. Dziękujemy bardzo serdecznie obecnym rodzicom na zajęciach p. Patrycji Bednarkiewicz, p. Dominice Kochman, p. Magdalenie Misiek, p. Natalii Mistrzak. Na zajęciach w ramach obserwacji uczestniczyła również nauczycielka p. Klaudia Walczak.
Jesienne lampiony
W październiku chętne dzieci wraz z rodzicami w ramach wspólnego spędzania czasu z rodziną wykonały cudne prace plastyczno-techniczne . Powstały jesienne lampiony, które wprowadziły uroczy jesienny klimat w sali przedszkolnej. Część lampionów została wykorzystana jako dekoracja podczas uroczystości na terenie szkoły.
Prace wykonali: Franciszek Bednarkiewicz, Kornelia Grzegorzewicz, Helena Kochman, Amelia Gąsińska, Lubomir Gramsz , Wiktor Misiek, Kacper Mistrzak, Franciszek Rychter, Zuzanna Kędzia , Alicja Knopf.
Za zaangażowanie rodziców i chęci dzieci bardzo dziękujemy. Zachęcamy do wspólnych działań i kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem jak najczęściej.
Grzybobranie
W grupie przedszkolnej mieliśmy udane grzybobranie – urocze zbiory borowików. Dzieciaki wykonały cudne okazy z połówki ziemniaka i korzenia pietruszki. Grzyby wyglądały jak żywe , przyniesione wprost z lasu. Borowiki pięknie ozdobiły nasz kącik przyrodniczy.
Warzywno-owocowe zajęcia ze świeżakami
W ramach tematów – dary pani jesieni, przedszkolaki poznawały warzywa i owoce. Na zajęciach poprzez zabawę ze świeżakami segregowały warzywa i owoce. Dzieliły na owoce sadu, krajowe i egzotyczne. Owoce lata i jesieni. Układały warzywa i owoce w zbiory wg. kolorów. Dzieliły warzywa na te rosnące w ziemi i nad ziemią. Opisywały warzywa i owoce oraz części jadalne i niejadalne. Przeliczały zbiory, wskazywały zbiór największy, najmniejszy i układały świeżaki wg, ich rodzin. Zajęcia sprawiły przedszkolakom wiele radości.
Dzień spadającego liścia
23 września przedszkolaki obchodziły w klasie „Dzień spadającego liścia” oraz powitały jesień. W tym dniu każdy chętny przedszkolak przyszedł przebrany w strój związany z jesienią lub miał akcent jesiennych liści w swoim ubiorze. Klasa w tym dniu również przybrała jesienna szatę. Przedszkolaki poznały akcenty jesieni i związane z tą porą roku zwyczaje. Dzieci rozpoczęły naukę wiersza „Jesienny spacer” i wykonały prace plastyczno-techniczną jesienne drzewo wycięte z odrysowanej dłoni dziecka i spadające kolorowe liście.
Nie zabrakło zabaw ruchowych, zagadek i piosenek o tematyce jesiennej. To był bardzo miły czas.
„Stacja zabawy” – wycieczka
Przedszkolaki odwiedziły salę zabaw ruchową „Stacja zabawy” w Pabianicach. Dzieciaki odnalazły się na torach przeszkód od razu po wejściu, nawet maluszki czuły się jak ryby w wodzie, wszak zabawy ruchowe w tego typu miejscach to ulubiona forma spędzania czasu dzieciaków. Dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale bardzo zadowolone. Na pewno wrócimy w to miejsce nie raz.
„Bezpieczny przedszkolak”
W ramach tematu „Bezpieczny spacer” dzieci wyszły w okolice przedszkola na spacer, by móc poznać zasady poruszania się po drodze. Uczyliśmy się jak prawidłowo chodzić parami i w którym miejscu można bezpiecznie przejść na druga stronę jezdni. Pomógł nam w tym pan Dawid, który przeprowadził nas bezpiecznie przez pasy. Dzieci poznały znaki znajdujące się w okolicy przejścia dla pieszych i przeliczały ilość przejeżdżających pojazdów. Dzieci bezpiecznie i prawidłowo wróciły do sali przedszkolnej, gdzie ćwiczyliśmy dalej zdobyte umiejętności na temat bezpieczeństwa na drodze.
Spotkanie z Alpakami.
W dniu 17.06.24.r zawitały do przedszkola urocze Alpaki. Zabawy, spacery i przytulańce z tymi uroczymi zwierzętami przyniosły dzieciom wiele radości. Każdy mógł również zakupić uroczą maskotkę na pamiątkę. To była bardzo sympatyczna wizyta.
Występ artystyczny dla Rodziców.
W dniu 04.06.24r. Z okazji „Dnia Rodziny” przedszkolaki zaprezentowały występ artystyczny dla mamy i taty. Nie odbyło się bez wzruszeń. Starszaki zaprezentowały taniec z użyciem hula-hop, a maluchy zaprosiły do wspólnego tańca chętnych rodziców. Każdy przedszkolak wręczył rodzicom prezent. Na koniec odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez wszystkich rodziców, za co bardzo dziękujemy.
Konkurs muzyczny „Piosenka dla Mamy i Taty”
w dniu 28.05.24r. z okazji „Dnia Mamy i Taty” odbył się konkurs piosenki dla rodziców.
Udział wzięli: Julia Klimek, Zofia Śpionek, Antoni Śpionek i Franciszek Rychter.
Uczestnicy pięknie zaprezentowali swoje utwory i otrzymali nagrody – dyplom i bidon na letnie napoje. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy w przyszłości do wzięcia udziału większej liczby przedszkolaków.
Wycieczka do Mikrokosmosu
w dniu 14.05.24r. Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Mikrokosmosu w Ujeździe. Podziwiały owady giganty na ścieżce edukacyjnej, poznały wiele ciekawostek na ich temat. Uczestniczyły w warsztatach plastycznych malując farbami odlewy owadów. Na koniec przedszkolaki bawiły się na dużym placu zabaw. To był bardzo udany dzień. Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.
Dzień Czekolady
12 kwietnia obchodziliśmy w klasie „Dzień Czekolady”. W tym dniu nie zabrakło smakołyków z tym produktem. Chętne mamy przygotowały 2 ciasta czekoladowe- mama Antosia i Zosi oraz mama Kacpra, babeczki czekoladowe- mama Kornelki Bączał, fondue czekoladowe z piankami i owocami – mama Zuzi oraz czekoladki kinderki- mama Wojtka i galaretkę w czekoladzie mama Eli. Za zaangażowanie i pomoc bardzo dziękujemy. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi kakao główny składnik czekolady i poznały etapy jej produkcji łącznie z eksportem kakao. Na koniec dnia dzieci wykonały prace plastyczno-techniczne czekoladowe babeczki. To był baaardzo słodki dzień.
Dzień Marchewki
W dniu 4 kwietnia obchodziliśmy w klasie „Dzień Marchewki”. W tym dniu chętne dzieci przyszły do przedszkola ubrane w element stroju w kolorze pomarańczowym, a nawet i w stroju marchewki. Każdy przedszkolak przywędrował do klasy z marchewką, które posłużyły do zajęć. Omawialiśmy jej strukturę, wygląd, a także właściwości odżywcze i degustowaliśmy jej plasterki. Zając wielkanocny, który jeszcze siedział na parapecie przedszkolnym bardzo ucieszył się z całego kosza marchewek. W dalszej części zajęć dzieci za pomocą magicznego pudełka miały za zadanie rozpoznać różnorodne warzywa, a szczęściarzem był ten, któremu udało się wybrać marchewkę. Po zajęciach w kole dzieci wykonały karty pracy oraz wspólną prace plastyczno-techniczną – marchewkowe grządki.
Na koniec dnia odbył się marchewkowy poczęstunek przygotowany przez chętne mamy przedszkolaków. Mama Filipa i Hani upiekła ciasto marchewkowe, mama Franka Ussa babeczki marchewkowe, mama Helenki i Ali ciasteczka marchewkowe, a mama Zuzi przygotowała sok i surówkę z marchewki. Za zaangażowanie i pyszności bardzo dziękujemy.
Wycieczka do pracowni garncarskiej
26 marca tuz przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki wybrały się do pracowni garncarskiej „Hopi House” . Dzieci poznały techniki wyrobów garncarskich i same próbowały swoich sił przy kole garncarskim. Podczas warsztatów wykonały 6 elementów wiosenno-wielkanocnych (zajączek, baranek, pisanka, kurczaczek, koszyczek, motylek, serduszko), ,które zostały oszkliwione i wypalone w specjalnym piecu. To był niezapomniany i pełen emocji dzień i jeszcze długo dzieci opowiadały w domach o tym nietypowym czasie spędzonym w pracowni.
Wielkanocne Zwierzątka
Przed Wielkanocą chętne dzieci wraz z rodzicami wykonały przestrzenne prace plastyczno-techniczne –wielkanocne zwierzątka. Na parapecie przedszkolnym zagościły cudowne zajączki, baranki i kurczaczki. Za zaangażowanie bardzo dziękujemy.
Powitanie Wiosny
21 marca powitaliśmy w klasie Wiosnę . Dzieci w tym dniu przyszły ubrane w kolor zielony lub przebrane za Panią Wiosnę. Podczas spaceru szukaliśmy oznak wiosny .Przedszkolaki zauważyły, że słoneczko mocniej grzeje, że pojawiły się owady, te latające i te ukryte w źdźbłach trawy. Słuchały śpiewu ptaków, które szukają swoich partnerów do założenia gniazda, zauważyły także, że na polu stoi woda, to pozostałości roztopów po zimnie. Dzieciaki zerwały także bazie kotki do kącika przyrodniczego , a w klasie posiały rzeżuchę. Wszystko zostało zwieńczone wiosenną pracą plastyczno-techniczną i nauką wiersza „Przyszła Wiosna”.
Dzień Tosta
W dniu 29 lutym obchodziliśmy w klasie „Dzień Tosta”. Pani Beata Mirecka logopeda wraz z wychowawczynią grupy zorganizowały w tym dniu nietypowe i aromatyczne zajęcia. Na początku dzieci omawiały składniki potrzebne do tostów, mogły je powąchać i skosztować czyli uwrażliwić zmysł węchu i smaku. Następnie za pomocą słomki przenosiły wycięte elementy składników potrzebnych do tosta na tekturowy talerzyk. Dzięki temu po przyklejeniu elementów powstała praca plastyczno-techniczna. Po zajęciach manualnych przyszedł czas na degustacje pysznych tostów i kanapek opiekanych w opiekaczu. Pachniało w całym przedszkolu. To był baaardzo smakowity dzień. Na pewno zagości w naszym harmonogramie na stałe.
Dzień Dinozaura
26 lutego w przedszkolu nastał długo wyczekiwany dzień, szczególnie dla niektórych chłopców, którzy interesują się prehistorycznym światem, mianowicie „Dzień Dinozaura”. Kto posiadał w domu zabawki związane z tym tematem mógł przynieść je w tym dniu do klasy. Oprócz zabawek plakatów i albumów związanych z tematem dnia w klasie zagościły również balonowe dinozaury i szablon dinozaura do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Emocji i ciekawostek prehistorycznych było co niemiara. Na koniec dnia przedszkolaki podczas zajęć plastyczno-technicznych wykonały dinozaura z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym. W tym dniu większa cześć dzieci miała na sonie element stroju z wizerunkiem dinozaura. To był naprawdę ciekawy i interesujący dzień.
Ostatki
W tym dniu na balu przebierańców gościliśmy: Piratów, Dinozaury, Księżniczki, Czerwonego Kapturka, Jednorożca, Królewnę Śnieżkę, Tygryski, Sider Mana, Kotka oraz Wednesdday. Wesoła zabawa i taniec zdecydowanie dominowały w tym dniu.
Występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka
26 stycznia przedszkolaki przedstawiły występ artystyczny dla swojej kochanej babci i dziadka. Nie zabrakło emocji zarówno wśród wnuczków jak i dziadków.
Każdy przedszkolak powiedział najpiękniej jak potrafili wiersz. Nie zabrakło pięknych piosenek, układu tanecznego i wspólnego tańca z babcią i dziadkiem.
Na koniec dzieci wręczyły wykonane przez siebie prezenty i zaprosiły na słodki poczęstunek, kawę i herbatę.
To był naprawdę wyjątkowy czas.
Bal karnawałowy
W styczniu w naszej szkole odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez grupę zewnętrzną. W oddziale przedszkolnym były wesołe zabawy i konkursy z nagrodami.
Dzieci były wniebowzięte, a stroje karnawałowe były oryginalne i bardzo ciekawe.
Bałwanki
W styczniu dzieci wykonały wraz z rodzicami zimowe bałwanki, powstały ciekawe i oryginalne przestrzenne prace.
Bałwanki wykonali: Ala i Helenka Kochman, Oliwia Bączał, Wojciech Cholewa, Robert Suszwalak, Aleksander Otomański, Zuzanna Kędzia.
Dziękujemy za zaangażowanie i chęci do wspólnej pracy z dzieckiem.
Warsztaty plastyczno-techniczne
W ramach zbliżających się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, do przedszkola zawitała pani z warsztatami plastyczno-technicznymi „Em-Fun”, która pomogła przedszkolakom wykonać cudowne prezenty dla dziadków. Dzieci tworzyły piękne serca z włóczki nawlekanej na gwoździki. Powstały piękne obrazki, które otrzyma każda para dziadków- babcia z dziadkiem. Prace będą jeszcze ozdabiane przed finalnym wręczeniem podarunku, ale i tak już jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego pięknego prezentu.
Wigilia klasowa
22 grudnia odbyła się w naszej klasie wigilia klasowa. W tym dniu odwiedził dzieci Mikołaj, na którego spotkanie dzieci nie mogły się już doczekać.
Po krótkim występie artystycznym przygotowanym specjalnie dla ważnego gościa, każde dziecko otrzymało prezent i zostało wykonane indywidualne i grupowe pamiątkowe zdjęcie. To był zapewne niezapomniany dzień i zostanie w pamięci na zawsze.
Konkurs recytatorski „Święta tuż tuż…”
Chętnie dzieci zgłosiły się do konkursu recytatorskiego „Święta tuż tuż …”
Wszystkie przedszkolaki bezbłędnie wyrecytowały zaprezentowane utwory. Każdy przedszkolak otrzymał nagrodę –reniferka z choinką i dyplom.
Jak zawsze w naszej grupie nagrody są jednolite bez podziału na miejsca, liczy się odwaga i chęci dziecka.
Udział wzięli: Zuzanna Kędzia, Julia Klimek, Alicja Kochman, Helenka Kochman.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkie przedszkolaki do kolejnych konkursów na terenie naszego przedszkola.
Prezenty dla rodziców
Przedszkolaki wraz z paniami przygotowały stroiki świąteczne jako prezent świąteczny dla swoich rodziców. Mamy nadzieję, że stroiki umiliły ten świąteczny czas w państwa domach.
Dekorowanie pierniczków
Jednym z zadań w kalendarzu adwentowym, które wykonywały przez cały grudzień przedszkolaki było dekorowanie pierniczków. Dzieciaki uwielbiają tego typu działania.
Każdy przedszkolak dekorował swoje pierniczki lukrem i różnokształtnymi posypkami. Pierniczek mógł być zawieszony na choince w domu. Jak się dowiedzieliśmy, żaden pierniczek nie przetrwał do zawieszenia na drzewku.
Zima w przedszkolu
My się zimy nie boimy i z ochotą wychodzimy na świeże powietrze jak tylko warunki pogodowe na to pozwalają. Jest to tym bardziej potrzebne, gdyż dokarmiamy ptaki w ich stołówce. Szczególnie lubimy łapać na buzie zimowe promienie słoneczka.
A jeśli do tego lepi się śnieg, to jesteśmy wniebowzięci, rzuty do celu i lepienie kul śniegowych dla bałwana to istna frajda.
Warsztaty lizakowe
W ramach Mikołajek 8 grudnia w przedszkolu odbyły się warsztaty lizakowe „Ale Karmel” podczas których dzieci wykonały po 2 lizaki – choinkę i mikołajka. Zabawa była cudowna, a w dodatku pachniało w całym budynku miłym słodkim aromatem. Każdy przedszkolak powędrował w tym dniu z lizakami do domu.