Dzień Ziemi
Geneza obchodów Dnia Ziemi
Rozwój naszej cywilizacji doprowadził do naruszenia równowagi ekologicznej Ziemi. Dopiero w końcu lat 60-tych społeczeństwa dostrzegły problemy naszej planety.
22 kwietnia 1970 roku po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych świętowano Dzień Ziemi. Celem tych obchodów jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem. Na całym świecie w tym dniu są organizowane spotkania, wiece, odczyty, wystawy, marsze i demonstracje. W 140 krajach w marszach, happeningach i paradach bierze udział ponad 200 milionów osób.
W 1990 r. Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w Warszawie.
W naszej szkole 24 kwietnia przyłączyliśmy się do ochrony środowiska przygotowując scenkę na temat chorej Matki Ziemi, która poprzez zachowania ludzi bardzo choruje. W scence brała udział klasa 5: Matka Ziemia- Lena Karbowiak, lekarz- Leon Stępień, uczennica- Aleksandra Olkusz pod kierunkiem p. Eweliny Gajda, Moniki Błaszczyk oraz p. Alicji Dąbrowskiej. Po krótkiej scence panie rozmawiały z uczniami na temat ochrony środowiska i sposobów w jaki sposób możemy w codziennym życiu wpłynąć na jego poprawę. W klasach lekcyjnych zostały odsłonięte żaluzje i nie używano w tym dniu na lekcjach komputerów.
Klasy 1- 3 w tym dniu przygotowywały duże plakaty ziemi, wyklejając je bibułą, malując kredkami. Ponadto w każdej klasie nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej omawiali Światowy Dzień Ziemi.
W klasach i na szkolnych korytarzach było bardzo kolorowo: niebiesko, zielono, żółto i brązowo.
Wymienione kolory były w tym dniu symbolem – Ziemi.
Mamy nadzieję i chcielibyśmy, aby uczniowie w każdy dzień dbali o środowisko w którym żyjemy.