Listopadowe wieczorne czytanie „ Dziadów” i Konkurs fotograficzny „ Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”
Romantycy czerpali natchnienie do swoich dzieł między innymi z ludowej wyobraźni. To właśnie z nią wiąże się tradycja pogańskiego obrzędu – wywoływania duchów zmarłych. II część Dziadów Adama Mickiewicza jest nie tylko dramatem – obrzędem, ale także swoistym rytuałem, z którym wiążą się zaklęcia, klątwy i wezwania. Z jednej strony nawiązuje on do tradycji świętej uczty (przygotowywania posiłków dla duchów zmarłych), z drugiej natomiast – rozmów, które prowadzono z duchami…
25 listopada w naszej szkole postanowiono przypomnieć ten utwór w nieco odmienny sposób, dlatego społeczność szkolna spotkała się w kameralnym gronie na wieczornym czytaniu tego dzieła. Późnym wieczorem uczniowie, rodzice, absolwenci, dyrekcja i nauczyciele zebrali się w opustoszałej szkole, niczym na głuchym cmentarzysku Mickiewiczowskiego dramatu. Organizatorzy, uczniowie klasy VIII a wraz z wychowawczynią, zadbali o odpowiednią scenerię
i wśród wykonanych własnoręcznie krzyży,rozsypanych tu i ówdzie suchych liści oraz nikłego światła sączącego się z lampionów i ogniska, wraz z gośćmi, odczytali drugą część „Dziadów”. Głosowej interpretacji dramatu dokonali: Pan Łukasz Szydło, Pani Dyrektor Joanna Skura- Sądelska, Pani Dorota Dorawa, Pani Monika Błaszczyk oraz uczniowie klasy VIII a: Maciej Szydło, Franciszek Poterała, Emil Michalak, Blanka Kruszek, Julia Lipińska, Maja Michalak, Krystian Markiewicz- Siuta. Wsparcie techniczne zapewniła Pani Ewelina Gajda. Wydarzeniu towarzyszyła atmosfera równie podniosła, co i groźna, potęgowana chóralnym brzmieniem słów „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” Jak na obrzęd dziadów przystało, nie zabrakło tego wieczoru jadła, którym częstowała najmłodsza uczestniczka Ola Gajda z klasy II. Wspólne czytanie wzbogacono prezentacją, fragmentami słuchowiska radiowego, informacjami o obrzędach dziadów w kulturze Słowin i Bałtów, maskach, które wykonywano na tę okoliczność. Tę tematykę przybliżyła wszystkim Pani Dorota Dorawa, nauczycielka biblioteki, która zorganizowała tematyczny konkurs. Jego laureatem został Gracjan Cieśliński z klasy VIII a. Rozbrzmiewała również melodia żałobna grana na skrzypcach przez uczennicę klasy V, Julię Malinowską. Uczestnicy wspólnie oglądali wystawę zdjęć, wykonanych przez uczniów klas IV-VIII w ramach konkursu „ Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”, których zadaniem było wykonanie czarno- białych fotografii po zmroku. Obradom jury przewodniczyła pani Anna Suchecka, nauczycielka plastyki. Laureatami zostali: Paweł Graczyk, Agata Kupska, Natalia Filas, Natalia Grabowska, Ksawery Gramsz, którzy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz słodki upominek. Niezwykle ciekawe były także zdjęcia pozostałych uczestników, którzy również zostali nagrodzeni. Gratulacje należą się: Emilii Chudzik, Marii Tomalczyk, Krystianowi Kaszycy, Zofii Krzymowskiej, Karinie Karbowiak, Zuzannie Szafrańskiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, za to, że w piątkowy wieczór zechcieli przyjść do szkoły i uczestniczyć we wspólnej „uczcie duchowej”, która z pewnością poruszyła niejedno sumienie. Mamy nadzieję, że nasi młodzi uczestnicy zapamiętają „Dziady” Adama Mickiewicza na długie lata, a i zasmakują we wspólnym czytaniu… (nie tylko lektur szkolnych) oraz w „ polowaniach” z aparatami fotograficznymi na ciekawe obiekty… (nie tylko te skąpane w ciemnościach).
Organizatorzy