II Warszawski Festiwal Wolontariatu Szkolnego – Pomagajmy z uśmiechem!
II Warszawski Festiwal Wolontariatu Szkolnego – Pomagajmy z uśmiechem!- zaplanowano na 01.04.2022 r. Odbył się również w naszej szkole.
Pani Ewelina Gajda zgłosiła 2 chętne drużyny pod nazwą: Wolontariusze 1, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie i Wolontariusze 2, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie. Nad drużyną nr 1 opiekę sprawowała p. E. Gajda, a nad drużyną nr 2 , p. B. Waliszewska.
Składy drużyn były następujące:
Wolontariusze 1:
– Maria Otomańska – 8a
– Wiktoria Jurewicz- 8a
– Maria Otomańska- 8a
– Anita Nowacka- 8a
– Wiktoria Okrojek- 8a
– Julia Buczek- 8a
Wolontariusze nr 2:
– Paweł Luboński- 8a
– Franciszek Staliński- 8b
– Zuzanna Śpionek- 8b
– Bogna Biesaga- 8b
– Kacper Rychter- 8b
– Jakub Saktura – 8b
Tematem przewodnim Festiwalu jest hasło: „Pomagajmy z uśmiechem!”. Festiwal składał się z czterech zadań związanych tematycznie z wolontariatem.
Celem wydarzenia było podzielenie się doświadczeniami oraz radościami związanymi z wolontariatem. Festiwalowe zadania odnosiły się m.in. do tradycji Prima Aprilis, pomagania uchodźcom z Ukrainy, a także do ukraińskiej kultury.
Drużyny pracowały na padletach: wykonując 4 zadania.
1 zadanie polegało na:
udzieleniu odpowiedzi na pytanie: co niezwykłego wydarzyło się 1 kwietnia 2019 roku?
Czy wiecie skąd pochodzi tradycja Prima Aprilis? Jak myślicie – czy ten zwyczaj jest praktykowany również w innych krajach? Poszukajcie jednej ciekawostki związanej z obchodami “dnia żartów” i przedstawcie ją w dowolnej formie pisemnej.
1 kwietnia 2019 roku w całym kraju był pogodny wtorek.
Wolontariusze 1, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie
Prima Aprilis pochodzi z czasów późnego średniowiecza. Geneza zwyczaju ma związek z rzymskim zwyczajem Cerialii, obchodzonym na początku kwietnia na cześć bogini Ceres.
Ten zwyczaj jest praktykowany, również w innych krajach m.in. Portugalii, Wielkiej Brytanii, Australii, Szkocji i RPA oraz na Litwie.
Ciekawostka: w 2005 roku oficjalnie na stronie NASA pojawiła się informacja o odkryciu wody na Marsie, co prezentowały załączone fotografie. Ostatecznie okazało się, że były to zdjęcia batona Mars, na którym postawiono szklankę wody.
Wolontariusze 2, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie
Punkt 1
– 1 kwietnia 2019r był Narodowy Dzień Ptaków.
Punkt 2
– Ten zwyczaj powstał w renesansowej Francji z okresu gdy po przyjęciu kalendarza gregoriańskiego przeniesiono Nowy rok z 1 kwietnia (1564 roku).
– Prima Aprilis jest praktykowany w innych krajach m.in. USA, Portugalia, Niemcy, Szwecja.
CIEKAWOSTKA
– 1 kwietnia urodził się Judasz Iskariota, którzy za 30 srebrników zdradził Jezusa, dlatego wiele osób kojarzy ten dzień z kłamstwem, oszustwem, fałszem.
2 zadanie:
zaproponujcie swój projekt na logo Budowniczych Uśmiechu – czyli osób, które swoją życzliwością i uśmiechem zmieniają świat na lepszy 🙂
Wolontariusze 1, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie
Wolontariusze 2, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie
Serce zbudowane z różowych cegiełek miłości i dobroci wolontariuszy.
3 zadanie:
zaproponujcie, co możecie zrobić, razem z uczniami i uczennicami z Ukrainy, abyście wszyscy się dobrze czuli w szkole? Jak możecie poznać się nawzajem i wspierać?
Wolontariusze 1, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie
Aby poczuli się dobrze w naszej szkole proponujemy:
– wspólne granie w gry planszowe,
– oprowadzenie po szkole,
– wywieszenie flagi Ukrainy w klasach, aby poczuli nasze wsparcie,
– pomoc psychologa i pedagoga szkolnego,
– okazanie przyjaźni.
Wolontariusze 2, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie
Aby osoby pochodzące z Ukrainy mogły czuć się dobrze w naszych szkołach i my w ich towarzystwie, proponujemy następujące działania:
– dodatkowe lekcje języków obcych (dla nich języka polskiego a dla nas języka ukraińskiego),
– zorganizować zajęcia integracyjne na których poznamy się nawzajem,
– dostosowanie nauki dla ukraińskich dzieci (np. pisanie egzaminów po ukraińsku i nie pisanie egzaminu z języka polskiego).
4 zadanie:
polegało na wypełnieniu ankiety.
Dla naszych uczniów internetowy festiwal stał się już tradycją.
Uczniowie brali do tej pory udział w wiosennym festiwalu geograficznym. Festiwal o wolontariacie stał się dla nas nowym wyzwaniem.
Drużyny bardzo aktywnie współpracowały w swoich zespołach, wykazały się ogromną empatią i zrozumieniem dla naszych sąsiadów z Ukrainy.