Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Łodzi
W dniu 4 czerwca 2025 roku odbyła się wycieczka edukacyjna uczniów klas ósmych do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Wzięło w niej udział 33 uczniów pod opieką pań: Dagmary Kacperskiej-Iwańskiej, Eweliny Skonieczko oraz Anny Sucheckiej. Wyjazd został zorganizowany z okazji zbliżającego się Dnia Ochrony Środowiska, który przypada 5 czerwca.
Tematem przewodnim wycieczki były zioła i rośliny aromatyczne, a uczniowie uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach terenowych. Zajęcia prowadziła pani przewodnik, która z ogromną pasją i wiedzą wprowadziła młodzież w fascynujący świat roślin leczniczych i przyprawowych.
Na początku dzieci miały okazję zobaczyć aleję niemal 100-letnich lip, która jest pomnikiem przyrody. To wyjątkowe miejsce zrobiło na uczniach duże wrażenie i wprowadziło ich w przyrodniczy klimat zajęć. Następnie uczestnicy wycieczki poznali wiele gatunków roślin miododajnych, przyprawowych
i leczniczych, m.in.: oregano, szałwię lekarską, nagietka, czystka, miętę kosmatą i pieprzową, rozmaryn, melisę, ostropest plamisty, rumianek i inne.
Pani przewodnik opowiadała również o ciekawostkach związanych z poszczególnymi roślinami. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że:
- lawenda działa uspokajająco oraz odstrasza mole i komary,
- aksamitka zawiera luteinę, która wspiera wzrok i chroni rośliny przed szkodnikami,
- maść nagietkowa wspomaga gojenie ran,
- barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną i parzącą, pochodzącą z Kaukazu – nazywany bywa „zemstą Stalina”,
- glistnik jaskółcze ziele stosowany jest przy usuwaniu kurzajek,
- melisa ma cytrynowy zapach i działanie uspokajające,
- aronia i dzika róża są cennym źródłem witaminy C i wspomagają odporność.
Duże zainteresowanie wzbudziły także informacje o drzewach o właściwościach leczniczych, takich jak:
- miłorząb dwuklapowy, którego liście przypominają kształtem serce, a wyciąg z nich wspomaga pamięć oraz koncentrację,
- dąb, którego kora łagodzi stany zapalne i zmniejsza obrzęki.
Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko nowej wiedzy, ale też wielu pozytywnych wrażeń. Uczniowie spędzili czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody. Taka forma nauki okazała się dla wielu znacznie bardziej atrakcyjna niż tradycyjne zajęcia w szkolnej sali.
Efekty wycieczki były bardzo pozytywne – uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu botaniki, ekologii oraz zastosowania ziół w życiu codziennym. Dodatkowo nauczyli się rozpoznawać wiele gatunków roślin oraz zrozumieli, dlaczego warto chronić środowisko naturalne.
Kolejnego dnia po wycieczce, w ramach podsumowania zdobytej wiedzy, uczniowie wzięli udział w quizie tematycznym odnośnie ziół i roślin aromatycznych. Zabawę przygotowała pani Dagmara Kacperska-Iwańska. Quiz nie tylko utrwalił wiedzę, ale również wzbudził wiele emocji i uśmiechów wśród uczestników.
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego była dla uczniów wspaniałą lekcją przyrody, którą z pewnością zapamiętają na długo.
QUIZ
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeXHsffGvHmxGdmeUJYDvPGl4zdUIu98rBtylO4BVU_YYPWXA/viewform